MUDr. Aleš Vlček
Praktický zubní lékař

Výplně zubů

dentist

Výběr vhodného materiálu pro výplň v zubu záleží na mnoha faktorech. Výplň by měla být nejen estetická, ale zároveň i bezpečná, trvanlivá a funkční. Proto je při výběru nejvhodnějšího materiálu pro daný zub nezbytné zhodnotit stupeň kazivosti u pacienta, umístění výplně, rozsah vyplňovaného defektu, mechanickou zátěž zubu i požadavky pacienta. Po zhodnocení uvedených kritérií Vám vybereme nejvhodnější ze tří typů existujících výplní: výplní z amalgámu, kompozitu, nebo skloionomerního cementu.

Amalgám

Tento materiál patří k jedněm z nejstarších materiálů, používaných v zubním lékařství. Jeho výhodou je pevnost a odolnost ke žvýkacím silám, antibakteriální vlastnosti, schopnost "samoutěsnění se" v zubu (důsledek jeho vnitřní koroze), nižší cena a relativně snadné zhotovení výplně. Pokud je výplň z amalgámu kvalitně zhotovena, má v postranním úseku (stoličky, třenové zuby) nejdelší trvanlivost ze všech výplňových materiálů.

Strach ze rtuti je hlavním důvodem, proč si často pacienti nechávají vyměňovat mnohdy vyhovující amalgámové výplně.

Nové typy amalgámů již po ztuhnutí žádnou rtuť neuvolňují. Jedná se o tzv. "non-gamma-dvě" amalgám (non γ 2), který je standardně používán v naší ordinaci.

Kompozita

Jedná se o vysoce estetické, dostatečně odolné, a pro opravu zubů v linii úsměvu nezastupitelné materiály.

Kompozitní materiály jsou používány nejen jako výplně, ale také k estetické úpravě předních zubů při jejich špatném postavení, tvaru a zabarvení (tzv.přímé fasetování). V případě velkých mezizubních prostorů lze kompozitem zuby rozšířit a tím mezery odstranit.

Skloionomery

Jsou dostatečně estetické, mají antikariézní vlastnosti. Do svého okolí uvolňují skloionomerní výplně fluoridové ionty a pomáhají tak v ochraně zubu před zubním kazem.

Fotogalerie

Ordinační hodiny

  • Pondělí 7:00 - 12:00, 12:30 - 15:00
  • Úterý 9:30 - 12:00, 12:30 - 18:00
  • Středa 7:30 - 12:00, 12:30 - 15:30
  • Čtvrtek 7:00 - 12:00, 12:30 - 15:00
  • Pátek 7:00 - 12:00, 12:30 - 14:00

Pokud Vám telefon nezvedneme, nechte vzkaz na záznamníku, zavoláme zpět.