MUDr. Aleš Vlček
Praktický zubní lékař

Endodoncie

dentist

Jestliže zub, postižený kazem nebo úrazem není včas léčen, může dojít k nenávratnému poškození zubní dřeně (nervu), která se nachází uvnitř zubu. Zubní dření mohou bakterie procházet přes kořenové kanálky do kosti v čelistech. Poškozený nerv je z počátku citlivý na studené podněty (zmrzlina, nápoje), později bolest přetrvává nebo se objevuje bez zjevné příčiny. V pozdní fázi zánětu je bolest nejvyšší na teplé podněty. Nerv však může prodělat zánět a odumřít i bez jakýchkoliv příznaků a jeho poškození zjistí lékař až na RTG snímku jako "váček".

Ošetření

Vlastní ošetření kanálků bolestivé není. Znecitlivění zubu – anestézie - je u nás samozřejmostí.

Ošetření kanálků pacienta často bolesti zbavuje. Pouze domácí průběh léčby může být provázen zvýšenou citlivostí až bolestivostí zubu. Vlastní zub však nebolí, neboť už nemá nerv, je "mrtvý". Příčinou bolesti je reakce kostního lůžka na probíhající léčbu. Trvá však krátce - obvykle 1-2 dny, výjimečně až týden - a lze ji úspěšně tlumit léky proti bolesti.

Úspěšnost léčby

Úspěšnost léčby kořenového kanálku nemusí být vždy stoprocentní. Závisí na délce a intenzitě poškození. Baktérie, které způsobily odumření nervu, jsou totiž přítomny nejen v léčených kořenových kanálcích. Protože jsou velmi malé, umí proniknout hluboko do struktury kořene zubu.

Úspěšnost léčby Vašeho zubu proto velmi závisí i na tom, jaký materiál pro plnění kanálku Váš ošetřující lékař použije.

Čím vyšší má být kvalita a těsnost výplně kanálku, tím dražší materiál se pro její dosažení musí použít. Výslednou cenu výkonu ovlivní také počet kořenových kanálků, daný typem léčeného zubu. Investice do tohoto ošetření se Vám však velmi vyplatí. Neúspěch léčby totiž může znamenat ztrátu zubu. A náhrada ztraceného zubu můstkem nebo implantátem je provázena daleko vyšší investicí (přibližně 5-10krát).

Jsme schopni a kvalitně vybaveni technikou k tomu, aby byly kořenové kanálky Vašeho zubu kvalitně ošetřeny. Cenové relace jednotlivých technik Vám budou předem sděleny.

Kvalitně ošetřený zub může zůstat Vaším společníkem po řadu dalších let.

Fotogalerie

Ordinační hodiny

  • Pondělí 7:00 - 12:00, 12:30 - 15:00
  • Úterý 9:30 - 12:00, 12:30 - 18:00
  • Středa 7:30 - 12:00, 12:30 - 15:30
  • Čtvrtek 7:00 - 12:00, 12:30 - 15:00
  • Pátek 7:00 - 12:00, 12:30 - 14:00

Pokud Vám telefon nezvedneme, nechte vzkaz na záznamníku, zavoláme zpět.